Ücret Toplama Sistemi ve Entegrasyonları

İntetra

Ücret Toplama Merkezi Yazılımları

Ücret toplama sistemleri (ÜTS) veri toplama, denetleme, izleme, ihlal işlemleri, ücretlendirme ve raporlama gibi işlevlere sahip sistemlerdir. Ana kontrol merkezi, sistemin trafik ve ücret raporlarının alındığı, geçiş bilgilerinin kayıt altında tutulduğu, abonelerin hesaplarının tutulduğu, ilgili kurumların arasındaki bilgi aktarımlarının denetlendiği ve raporlandığı veri merkezidir.

Pasif RFID

HGS pasif Ultra Yüksek Frekans etiketi olarak adlandırılır. Pasif, herhangi bir pil içermediği ve çalışma gücü için RFID okuyucuya bağlı olduğu anlamına gelir. Etiketin içinde büyük bir anten dizisi ve merkezde küçük bir mikroçip vardır. HGS sistemleri için iletişimin temel çalışma prensibi, etiket RFID okuyucudan güç ve RF sinyalleri alır ve bu sinyalleri çipe gönderir. Çip bu sinyalleri alır, hesaplar ve verileri RFID okuyucuya geri gönderir. Kimlik doğrulama aşamalarından sonra okuyucu, kullanıcı verilerini daha sonraki geçiş ücreti hesaplamaları için sisteme gönderir.

Mobil Uygulama

Hızlı Geçiş Sistemi Mobil Bakiye Yükleme uygulaması ile plaka numaranız, Kimlik numaranız, Vergi numaranız veya Hızlı Geçiş Sistemi etiket numaranızı kullanarak tüm Hızlı Geçiş Sistemi ürünlerinizin bakiyesini görüntüleyebilirsiniz. Kredi kartınız ile kolay ve hızlı bir şekilde yükleme yapabilirsiniz. Uygulamanın özellikleri;
- Aracınızın Hızlı Geçiş Sistemi etiketinde ne kadar bakiye olduğunu görüntüleyebilir ve bakiye yükleyebilirsiniz.
- Aracınızın Hızlı Geçiş Sistemi etiketi için minimum bakiye limiti belirleyerek, otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu sayede belirlediğiniz minimum limite ulaştığınızda bakiyeniz otomatik yüklenir.
- İkinci el araçlar için KM/Muayene, Hasar ve Araç Detay Sorgulama yapabilirsiniz.
- Geçmiş yüklemelerinizi, geçişlerinizi ve mevcut ihlallerinizi görüntüleyebilir, tarih aralığı ile filtreleyebilirsiniz.
Bankacılık Provizyon Hizmetleri

Provizyon süreci, bankacılık altyapısında modüler bir şekilde çalışan birçok yapı üzerinden ilerlemektedir. Her bir modüler yapı, belirli fonksiyonları (provizyon işlemi, bakiye yükleme, sorgulama, top-up vb.) gerçekleştirmektedir. İsteğe bağlı olarak bu yapıya bazı özellikler eklenebilir ve çıkarılabilir şekildedir.
- Bankacılık altyapısında Hızlı Geçiş Sistemi etiketinin provizyon işlemleri, etikete ait Gölge Hesap üzerinden gerçekleştirilir.
- Provizyon sisteminde tanımlı 15 banka ile entegrasyon mevcuttur. Bu 15 bankanın etiketlerinin Gölge Hesap’ları bulunmaktadır.
- Hesaba ya da kredi kartına bağlanan bir ürüne talimat verilerek; bakiyesi belirli bir tutarın altına düştüğünde Gölge Hesap’a talimat verilmiş tutar kadar otomatik bakiye yüklemesi yapılmaktadır. Buna ek olarak bankanın top-up hizmeti bulunuyorsa; bakiyenin yetmediği durumlarda Gölge Hesap bilgileri üzerinden online olarak etiketin bağlı olduğu hesaba gidilip ücret çekim işlemi yapılabilir.
- Geçiş bilgileri kesinleştikten ve ücret hesaplandıktan sonra bu geçiş işlemi, ilgili ürün bilgileri veya plaka bilgisi üzerinden bankacılık altyapısında finansallaştırılmaktadır.
- Bankalar ve özel otoyollar arasında takas sisteminin kurulması.